FORMU DOLDURUN BİZ SİZİ ARAYALIM
Formu doldurduktan sonra en az 24 saat içinde size geri dönüş sağlanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

C: Akdemistanbul’un faaliyet alanları:

·         Yabancı dil eğitimi (Arapça, Yabancılar için Türkçe)

·         Arap Dili Lisans Programları

·         Yurt dışında dil kursları organizasyonu

·         Yayıncılık hizmetleri

·         Arapça öğretimini geliştirme projeleri

C: Akdemistanbul 2009 yılının Mayıs ayında İstanbul’un Fatih ilçesinde faaliyete geçmiştir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Akdem Yabancı Dil Eğitim Merkezi de Arapça ve Türkçe kursları verilmektedir.

Akdemistanbul kendi bünyesindeki dil eğitimleri dışında, Ürdün, Lübnan, Mısır ve diğer Arap ülkelerinde yer alan dil kurslarına çeşitli periyotlarla öğrenci grupları göndermektedir.
Eğitim faaliyetlerinin yanı sıra yayıncılık faaliyetlerinde bulunan Akdemistanbul, bünyesindeki Akdem Yayınları ile Arapça eğitim kitapları ve akademik eserler yayımlamaktadır.

Kuruluşumuz ayrıca Türkiye genelinde İmam Hatip Liseleri arasında Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarını organize etmekte, çeşitli partner kuruluşlarla birlikte Arapça öğretimini geliştirme projelerini yönetmektedir. 

 

C: Akdemistanbul, hâlihazırda,

Hollanda’daki Islamic University of Europe (Avrupa İslam Üniversitesi) ile Katar’daki Islamic Online University’nin sınav organizasyonlarını yapmaktadır. Ayrıca Avrupa İslam Üniversitesi’nin Arap Dili bölümüne kayıt yaptıran öğrenciler için takviye eğitimler düzenlemektedir. 

C: Islamic University of Europe (IUE), merkezi Hollanda-Rotterdam’da olan bir üniversitedir. Üniversitenin Belçika’da temsilciliği bulunmaktadır. Bunun dışında “Uzaktan Eğitim Programları” aracılığı ile dünyanın birçok ülkesinden üniversitede okuyan öğrencileri bulunmaktadır.

Üniversitenin bünyesinde uzaktan eğitim biriminde Arap Dili Eğitimleri sınav programları yapılmaktadır. Üniversitede lisans eğitimi bütün Avrupa’da olduğu gibi 3 yıldır.

C: Üniversite, Hollanda’da 2001 yılında resmî makamların onayıyla kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Ancak henüz Hollanda Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından denkliği bulunmamaktadır; Hollanda’daki akreditasyon süreci devam etmektedir. Dolayısıyla Üniversite, Türkiye’de de YÖK tarafından henüz tanınmamaktadır.

C: Merkezi Hollanda’da bulunan üniversitenin lisans programlarını, farklı bir ülkeden sadece sınavlarına girerek takip etmektir. IUE’nin Türkiye’de örgün eğitim programları bulunmamaktadır. Türkiye’de, Üniversite’nin Uzaktan Eğitim Programları kayıt işlemleri yetkili firma olan Akdemistanbul tarafından yürütülmektedir.

UEP, bir sınav programı olup “Üniversite Sınav Komisyonu”ndan gelen onaylı sorularla, Üniversite yönetiminin belirlediği tarihlerde Akdemistanbul’un salonlarında yapılan sınavlarla gerçekleştirilmektedir.

C: Akdemistanbul, yurt dışı eğitim danışmanlık hizmeti veren bir aracı kuruluştur. Mesela UEP ile Hollanda’daki Islamic University of Europe’a kaydolan öğrencilerin bütün özlük işlemleri Akdemistanbul tarafından takip edilmektedir.

C: Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Akdem Yabancı Dil Eğitim Merkezi, bünyesinde Arapça ve Yabancılar için Türkçe eğitim programları sunmaktadır. Aracı Dilsiz eğitim modeli ile kurum bünyesinde her seviyeden öğrenci kitlesinde dil eğitim programları sunulmaktadır. Sadece bayanlara özel programlar olduğu gibi karma eğitimler de bulunmaktadır. 

C: Özel Akdem Yabancı Dil Eğitim Merkezi kayıt yaptıran öğrencilerimizin % 70 oranında derslere devam etmesi zorunludur. Aksi takdirde MEB tarafından kendilerine verilecek olan Arapça/İngilizce Yabancı Dil Sertifikası’nı almaları söz konusu olamayacaktır. Akdemistanbul’un düzenlediği eğitim seminerlerinde de katılımcıların % 70 oranında devam mecburiyeti bulunmaktadır.

C: Fakülte programlarında bir dersten geçebilmek için iki temel şart vardır: Birincisi, final sınavının 100’lük not sisteminde 50 ve üzeri olmasıdır. İkinci şart ise dersin dönem sonu ortalamasının 50 ve üzeri olmasıdır. Bu iki şartı taşımayan öğrencilere bütünleme sınav hakkı tanınır. Bütünlemeden de 50 ve üzeri not almanın yanı sıra dönem sonu ortalamasının 50 ve üzeri olması gerekmektedir.

C: Bütünlemeden de geçemeyen bir öğrencinin o dersi alttan kalmış demektir. Bir sonraki sene, ders listesini alırken alttan kalan derslerinin kendisine verilmesi gerekmektedir. Alttan kalan dersler için de kredi ücreti uygulanmaktadır.

C: Arapça Hazırlık sınıflarında kur sınavlarından 50 ve üzeri almak yeterlidir. Kur sınavlarından geçen öğrenci, bir sonraki kura devam etmeye hak kazanır. 50 ve üzeri not alamayan öğrenciye bir hafta içinde bütünleme sınav hakkı tanınır. Bu sınavı da başaramayan öğrenci şayet devam ettiği kurda % 70 oranında derslere devam etmişse aynı kuru başka bir sınıfta ücretsiz olarak tekrar eder. Derslere devam etmeden kurda kalmışsa kur ücretinin % 50’sini ödemek durumundadır.

C: Çoğunluğu Arap ülkelerinden gelen uluslararası deneyime sahip hocalarla sürdürülen Arapça programlarımız başlangıç düzeyindekiler için her biri 70 saatlik 12 kurdan oluşmaktadır. Kurlarda okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini dikkate alan dersler bulunmaktadır. 

C: Arapça derslerinde Silsiletü’l-Lisan, Miftahu’l Arabiyye, Kolay Dilbilgisi temel kaynak kitaplarımızdır. Türkçe derslerinde ise Yunus Emre Enstiüsünün Yedi İklim adlı kitapları okutulmaktadır. 

C: Ders günleri kurdan kura ve sınıftan sınıfa değişmekle birlikte hafta içi gündüz programları 08.30-15.45 saatleri arasında;  haftasonu (cumartesi-pazar) programları sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç ayrı zaman diliminde yapılmaktadır.

 

C: Öğrencilerimizin eğitim-öğretim, teknik ve fizikî imkânlarla ilgili memnuniyetlerini ölçmek üzere kurumlarımızda belli periyotlarla öğrenci memnuniyet anketleri uygulanmakta ve bunlar dikkatle incelenmektedir. Bunlar dışında herhangi bir dilek veya şikâyetinizi yazıp kutulara atabilir veya İdareye başvurarak yetkili kişilere bizzat iletebilirsiniz.

Akdemistanbul Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için,

www.akdemistanbul.com.tr

 

Akdem Yayınları hakkında bilgi almak için,

www.akdemyayinlari.com

 

Arapça Yarışmaları hakkında bilgi almak için

www.arapcayarismalari.org.tr

 

Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneğimiz hakkında bilgi almak içim

www.akademidenegi.org.tr

 

Arapça Kitap Satış sitemiz hakkında bilgi almak içi

www.akdemstore.com

 

Arapça Öğretimini Geliştirme Sempozyum Organizasyonumuz Hakkında bilgi için

www.arapcasempozyumu.org

C: Çünkü Akdem, sürekli güncellediği modern müfredatı, en yeni ders kitapları, en kaliteli eğitim materyali ve en yenilikçi metotlarıyla seçkin bir yabancı dil eğitim merkezi olma yolunda hızla mesafe kat etmektedir.

Yepyeni ve son derece alımlı bir binada, klimalı ve projeksiyonlu sınıflarda, bol eğitim materyali ve görsel sunumlu derslerle, sürekli gelişim modelini izleyen ve öğrenci merkezli eğitim veren Akdem, öğrencilerine MEB onaylı yabancı dil sertifikası da vermektedir.
 
BİZ SİZİ ARAYALIM
S: Akdemistanbul nasıl bir kurumdur?...