FORMU DOLDURUN BİZ SİZİ ARAYALIM
FILL IN THE FORM, WE'LL CALL YOU
Formu doldurduktan sonra en az 24 saat içinde size geri dönüş sağlanacaktır. Return will be provided within 24 hours.
  • Bayram b
  • NC 1
  • Genel Arapça
  • Ürdün
  • Arapça Ekim
  • ing yeni üst
  • Arapça mütercim
  • Bayanlara özel ileri
  • özel ders
  • alteust

Akdemistanbul Dil Enstitüsü

 

Akdemistanbul Dil Enstitüsü Arap Dili Mütercim Tercümanlık Bölümü

 

            2009 yılında kuruculuğunu Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın yapmış olduğu Akdemistanbul Dil Enstitüsü, Türkiye’de Arap Dili Mütercim Tercümanlık eğitimlerinin en kapsamlı olarak sunulduğu bir eğitim kurumudur. Türkiye’nin en büyük Arapça dil eğitim merkezi bünyesinde faaliyetini sürdüren Dil Enstitüsü’nde dersler alanının uzmanı akademisyenler tarafından verilmekte olup 4 yılda 2800 saate yaklaşan Arapça Dil eğitimleri sunulmaktadır.

            Akdemistanbul Dil Enstitüsünde Arapça alanında lisans programlarına emsal düzeyde dört yıllık programın uygulandığı eğitimlerde “bir yıl hazırlık, üç yıl ihtisas” şeklinde eğitim imkanı sunulmaktadır. Lise mezunlarının kabul edildiği eğitimlerde daha önce Arapça alt yapısı olanlar için dilin dört temel becerisinde “Seviye Belirleme Sınavı” yapılmakta olup öğrencilerin bulundukları hazır bulunuşluk düzeyine göre sınıflara yerleşim yapılmaktadır.

            Dil Enstitüsü bünyesindeki Arap Dili Mütercim Tercümanlık Programları birinci yıldaki 750 saatlik Arapça Hazırlık sınıfı eğitimlerinden sonra üç yıllık lisans düzeyinde bir Arapça programdan oluşmaktadır. 750 saatlik Arapça hazırlık eğitimi her biri 75 saatlik 10 kurluk bir programla uygulanmaktadır. Kurlarda Arapça Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme becerilerinin yanı sıra temel düzeyde Arapça Dil Bilgisi Eğitimi sunulmaktadır.

            Hazırlık sınıfını tamamlayan öğrenciler Arapça B1 Düzeyinde bir eğitim alt yapısı ile ihtisas eğitimlerine başlama imkanı elde etmektedir. Hazırlık programlarında derslerde ilk günden itibaren hiçbir şekilde aracı dilin kullanılmadığı programda “Ana dili gibi” sloganına uygun bir eğitim verilmektedir. “Az bilgi, çok tekrar” ilkesi ile dili bir “beceri” olarak kazandırmayı hedefleyen eğitimler haftada 5 gün günde 5 saat şeklinde uygulanmaktadır. Her 3 haftada bir kurun tamamlandığı programda ara sınavların yanı sıra kur bitirme sınavları da uygulanmakta; sınıfların eğitim düzeylerine göre öğrencilere gerek duyulması durumunda ücretsiz takviye eğitim imkanı sunulmaktadır. Sınavlar yazılı olarak uygulandığı gibi sözlü olarak da yapılmakta, dört temel beceri birlikte ölçümlenmektedir.

            Arapça hazırlık sınıflarında derslerde yoğun bir dil etkinliği uygulayan öğretmenlerimiz kurumumuz bünyesinde Türkçe kurslarına devam eden Arap ülkelerinden gelen öğrencilerle öğrencilerimizin kültürel kaynaşmasına katkı sağlamakta, ders dışı aktivitelerle öğrencilere doğal ortamda dilin öğretilmesini sağlamaktadır. İstanbul’da Arap nüfusunun en yoğun olduğu Fatih ilçesinde yer alan Akdemistanbul Dil Enstitüsü adeta öğrencilerine bir Arap ülkesinde eğitim imkanı sağlar gibi hizmet sunmaktadır. Genç ve dinamik kadrosunun yanı sıra öğrenci merkezli bir anlayışla derslerin işlendiği merkezde iletişimsel metotla öğrencilerin dili kullanmaları hedeflenmektedir. 18 Aralık Dünya Arapça günü, dönem sonu ve sene sonu dil etkinlikleri, dil yarışmaları, kurum dışı aktiviteler, ek seminerler, yarışmalar gibi birçok aktivitenin uygulandığı Dil Enstitüsünde TRT Arapça, Anadolu Ajansı, çeşitli medya organlarına saha ziyaretleri uygulanmaktadır. 

            Hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayan öğrenciler Akdemistanbul Dil Enstitüsünün üç yıllık Arap Dili Mütercim Tercümanlık ihtisas eğitimlerine devam edebilmektedir. İhtisas eğitimleri lisans programları şeklinde 14 haftalık iki dönemlik bir akademik takvime göre uygulanmaktadır. Yedişer haftalık dört ayrı dönem uygulanan eğitimlerde dersler dönemlik kredi sistemine göre tatbik edilmektedir. Haftada üç gün, günde sekiz saat, haftada toplamda 24 saat olarak sunulan eğitimlerde bir yılda 672 saatlik fiili eğitimler uygulanmaktadır. Sınav haftalarında eğitime ara verilen programda yedi hafta eğitimden sonra bir haftalık vize uygulaması, akabinde verilen yedi haftalık ikinci periyot eğitimlerden sonra ise iki haftalık final uygulaması yapılmaktadır. 17 haftalık eğitim ve sınav döneminden sonra 3 haftalık ara tatil uygulamasından sonra öğrenciler ikinci dönemde de aynı şekilde 17 haftalık sınav ve eğitim dönemini görmekte böylelikle yılda toplamda 37 haftalık bir sürede eğitimler ve sınavlar ara tatil dönemi ile uygulanmaktadır. Eğitimler her yıl Eylül ayının ortasından Mayıs ayının ortasına kadar devam etmektedir. 

Dil Enstitüsü Broşürü için tıklayınız.

            3 yıllık programda okutulan dersler ve haftalık ders saatleri şu şekildedir:

            1. Sınıf 1. Dönem

Ders No

Ders Adı

Ders Saati

1

Arapça Pratik 1

4

2

Arapça Basın Metinleri 1

4

3

Arapça Dinleme Anlama 1

4

4

Arapça Sarf 1

2

5

Arapça Nahiv 1

4

6

21. Yüzyılda Arap Dünyası 1

2

7

Arapça Türkçe Tercüme Teknikleri 1

4

 

1. Sınıf 2. Dönem

Ders No

Ders Adı

Ders Saati

1

Arapça Pratik 2

4

2

Arapça Basın Metinleri 2

4

3

Arapça Dinleme Anlama 2

4

4

Arapça Sarf 2

2

5

Arapça Nahiv 2

4

6

21. Yüzyılda Arap Dünyası 2

2

7

Arapça Türkçe Tercüme Teknikleri 2

4

 

2. Sınıf 1. Dönem

Ders No

Ders Adı

Ders Saati

1

Arap Edebiyatı 1

2

2

Arapça Türkçe Tercüme Teknikleri 3

4

3

Araştırma Teknikleri 1

2

4

Arapça Kompozisyon 1

2

5

Arapça Pratik 3

4

6

Arapça Nahiv 3

4

7

Arapça Türkçe Ardıl Çeviri 1

4

8

Arapça Mesleki Terminoloji 1

2

 

2. Sınıf 2. Dönem

Ders No

Ders Adı

Ders Saati

1

Arap Edebiyatı 2

2

2

Arapça Türkçe Tercüme Teknikleri 4

4

3

Araştırma Teknikleri 2

2

4

Arapça Kompozisyon 2

2

5

Arapça Pratik 4

4

6

Arapça Nahiv 4

4

7

Arapça Türkçe Ardıl Çeviri 2

4

8

Arapça Mesleki Terminoloji 2

2

 

3. Sınıf 1. Dönem

Ders No

Ders Adı

Ders Saati

1

Arapça Dinleme Çeviri 1

4

2

Arap Dili Literatürü 1

2

3

Arapça Mesleki Terminoloji 3

2

4

Arapça Türkçe Simultane Çeviri 1

4

5

Arap Edebiyatı 3

2

6

Arapça Belagat 1

4

7

Arapça Klasik Metinler 1

2

8

Arapça Kompozisyon 3

2

9

Arapça Lehçeler 1

2

 

3. Sınıf 2. Dönem

Ders No

Ders Adı

Ders Saati

1

Arapça Dinleme Çeviri 2

4

2

Arap Dili Literatürü 2

2

3

Arapça Mesleki Terminoloji 4

2

4

Arapça Türkçe Simultane Çeviri 2

4

5

Arap Edebiyatı 4

2

6

Arapça Belagat 2

4

7

Arapça Klasik Metinler 2

2

8

Arapça Kompozisyon 4

2

9

Arapça Lehçeler 2

2

 

            Üç yılda 48 ayrı derste 2.016 saatlik eğitim gören öğrenciler, hazırlık sınıfı eğitimleri ile birlikte dört yıllık enstitü programında toplamda 2.766 saat Arapça eğitim alma imkanı bulmaktadır. Dört yıllık programın sonunda Akdemistanbul Dil Enstitüsü Arap Dili Mütercim Tercümanlık Mezuniyet Belgesi alan öğrencilerin program bitiminde C2.1 düzeyinde olmaları hedeflenmektedir.

            Dilin akademik yönü dışında kültürel yönünün de ele alındığı dersler Arap Dili Alanında uzman hocalar tarafından takdim edilmektedir. Özellikle çeviri alanında bir çok farklı ders türü bulunan programda Türkiye’deki Mütercim Tercümanlık Programlarına kıyasla oldukça güçlü bir eğitim imkanı sunulmaktadır.

            2009 yılından itibaren dört yıllık Arapça Mütercim Tercümanlık Programı uygulayan Akdemistanbul Dil Enstitüsü 8 yılda 500’ü aşkın öğrenciyi bu programdan mezun etmiştir. Programın mezunları bu güne kadar başta eğitim sektöründe “öğretmen” ve “akademik danışman” olmak üzere farklı sektörlerde iş imkanı bulmakta, Arapça çevirinin ihtiyaç duyulduğu tüm alanlarda yer almaktadırlar. Özellikle sivil toplum, basın yayın, tercüme, turizm, ithalat ihracat sektörlerinin dışında akademik hayatta yer almak isteyenler için de Akdemistanbul Dil Enstitüsü iyi bir alt yapı oluşturmaktadır.

            Akdemistanbul, Enstitü bünyesindeki dört yıllık Arap Dili Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olan öğrenciler için bünyesindeki “Akdem Arapça Öğretmen Akademisi” ile işbirliği halinde “Arapça Öğretim Metodolojileri” dersi sunmaktadır. Sunulan Öğretmen Yetiştirme Eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar kurul önünde örnek ders sunmakta, başarılı olanlara Öğretmen Akademisi tarafından öğretmen yeterlilik belgesi takdim edilmektedir. Söz konusu belge ile bir çok özel kurumda öğretmen olarak istihdam imkanı bulan mezunlar öncelikle Akdemistanbul bünyesindeki “Kurumsal Eğitim Birimi”nde öğretmen olarak değerlendirilmektedir. Yine kurumumuz çatısı altında çalışmalarını sürdüren “Akdem Telif Hakları ve Tercüme Ajansı”nda tercüman olarak hizmet verebilen mezunlar, Arapça Öğretim yayınları alanında Türkiye’nin en büyük yayın markası olan “Akdem Yayınları” bünyesinde de editör yardımcısı ve dilbilimci olarak iş imkanı bulabilmektedir. Mezunlarını iş hayatından yalnız bırakmayan Akdemistanbul Dil Enstitüsü mezunlarının her türlü iş başvurusunda CV hazırlama desteği ve referans mektubu verme,  mezunlarını yönlendirme konusunda özel bir çaba göstermektedir.

            Türkiye’nin en büyük Arapça Dil Eğitim Merkezi olarak hizmetlerine Arapça öğretimi alanındaki geniş kadrosuyla devam eden Akdemistanbul’da sizleri de bu nitelikli dil eğitimlerinin bir parçası olmaya bekleriz…

 Mezunlarımız Nerede Çalışıyor ?

BİZ SİZİ ARAYALIM
S: Arapça Öğretmeni olarak Akdem’den nasıl i...